Co s volnými finančními prostředky, pro které nemáte využití? Můžete je nechat, ať se povalují na běžném účtu a pozvolna je decimuje inflace. Anebo je rozumně investujte. Jenomže do čeho, když vás příliš neoslnil očekávaný výnos z konzervativních investic? Obecně platí, že společně s potenciální ziskovostí roste riziko, ovšem ne nadarmo prohlásil legendární básník a romanopisec Charles Bukowski, že „svět patří těm, co se neposerou“. Takže pokud přijmete riziko ztráty, pusťte se směle do investování. Prozradíme vám, jak začít.

Covid-19 zvýšil zájem o investováním

Investování do akcií byl populární již před pandemií, ale s jejím příchodem došlo ke skokovému zvýšení zájmu ze strany mladší generace. Zářným příkladem poměrně radikální změny názorů lze vypozorovat v sousedním Německu, které bylo až donedávna známé tím, že nemá prakticky žádnou akciovou kulturu. Zatímco až donedávna Němci považovali cenné papíry spíše za jednu z možností konzervativního investování a vkládali své finanční prostředky do akciových fondů, v poslední době zaznamenal Německý institut pro akcie nejvíce účastníků obchodování na burze za poslední dvě dekád. Podle zástupců dané organizace se investování do akcií zúčastnilo 12,4 milionu Němců, což je v průměru každý šestý.

Akcie vděčí rostoucímu zájmu digitalizaci, která otevírá cestu do světa investování mladším ročníkům. Společně s výhodnými podmínkami brokerských platforem jde takřka i ideální stav. Nakupování cenných papírů je neuvěřitelně komfortní a takřka otázkou několika kliků.

Co byste si měli uvědomit, než s investováním do akcií začnete?

Pokud vás zaujaly akcie, neskákejte do investování rovnýma nohama, ale naopak si nejprve položte několik zásadních otázek. V prvé řadě si ujasněte své investiční záměry, očekávanou výši výnosů a riziko, které jste v souvislosti s cennými papíry ochotni podstoupit. Měli byste si nastavit limitní částku – psychologickou bariéru, za kterou nepůjdete. Podle odborníků je tato brzda jedním z hlavních předpokladů úspěšného tradingu. Spousta investorů totiž přichází o peníze kvůli neschopnosti ovládat emoce.

Získejte základní povědomí

S investováním do akcií není radno začínat před tím, než o dané problematice získáte komplexní povědomí. Investor musí vnímat dění na trhu v širších souvislostech, tedy nejen jeho ekonomický, ale také politický aspekt.

Pro někoho, kdo se nechce průběžně vzdělávat a rozvíjet své znalosti, je mnohem bezpečnější investovat prostřednictvím někoho dalšího. Ostatní si mohou rozšířit obory v rámci vzdělávacích seminářů, které pořádají brokeři i některé banky (např. Fio). Hodnotné informace je samozřejmě možné nalézt i online, na internetu však bohužel číhá i spousta podvodníků. Ti se prostřednictvím zdánlivě edukativních článků snaží zájemce o investování nasměrovat na konkrétní platformu nebo z nich nějakým způsobem vymámit finanční prostředky.

Nákup jedině s prostředníkem

Bez čeho se při investování do akcií neobejdete, je broker. K výběru je vhodné přistupovat nanejvýš opatrně a ideálně na základě dobré osobní zkušenosti někoho, koho dobře znáte. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, kdo do akcií dlouhodobě investuje, řiďte se několika základními pravidly. Především si ověřte, kde broker sídlí, zda je licencovaný a jak je to s pojištěním vkladů.

Neméně důležité je i uživatelské rozhraní investiční platformy, na které se budete při tradingu pohybovat. Solidní brokeři nabízí možnost obchodování na zkoušku prostřednictvím demo účtu. Při této příležitosti se seznámíte s funkcionalitami a obchodním prostředím.

V neposlední řadě se zajímejte o kvalitu uživatelské podpory. Neovládáte-li např. angličtinu, preferujte brokera, který s klienty komunikuje v mateřském jazyce.

A samozřejmě porovnejte cenovou politiku napříč konkurenčními platformami. Rozdíly ve výši poplatků bývají markantní a mohou vás zbytečně připravit o velkou část zisku.

Další informace o akciích, ale také o obchodování s měnami najdete na robomarkets.cz.