Někdo si rád užívá klidnou dovolenou na prosluněné pláží, jiní zase rádi vyjíždí na aktivní dovolenou, například na kola. Pokud jste spíš typ člověka, kterého nebaví jen polehávat na pláži, nosiče kol se vám jistě budou hodit. Jedině tak můžete kola celé rodiny převézt tam, kam chcete. Dokonce i za hranice a poznávat tak krásu přírody cizí země. Například Rakousko či Polsko je na projížďky na kole jako stvořené.

Rozlišujeme ze tří typů nosičů

Nosiče na kola lze umístit na tři místa na voze. Jedním z nich jsou nosiče na tažné zařízení. Abyste je mohli namontovat, samozřejmě potřebujete tažné zařízení, takzvanou kouli. Jejich velkou výhodou je, že se velmi jednoduše upevňují a bezpečně uvezou až čtyři kola. Dále také to, že jízdní vlastnosti a spotřeba vozu zůstane neměnná. Jedině co je potřeba, je zajistit novou poznávací značku, která musí být umístěna na nosiči, aby byla dobře čitelná.

Další možností je střešní nosič kol. Ten na cestách vídáme poměrně často. Ovšem musíme upozornit, abyste dávali pozor na boční vítr, a také spotřeba vozu se bude mírně lišit. Na druhou stranu nosiče uvezou až čtyři kola. Také myslete na to, že kola budete dávat nad hlavu, což nemusí být vhodné pro malé lidi nebo ženy. Základem pro střešní nosiče jsou takzvané příčníky, které buď upevníte na hagusy nebo přímo pod lem střechy. Následně na ně pořídíte speciální držák pro kola. U příčníků buďte opatrní a dbejte na jejich nosnost. Nikdy na ně neumisťujte vyšší váhu, než je doporučeno. 

Posledním typem jsou nosiče na páté dveře. Použít je můžete na všechny vozy, ovšem až na pár vyjímek. Počítat byste měli s tím, že se vám zhorší viditelnost přes zadní okno. Také přístup do kufru bude o poznání horší. Na druhou stranu tento typ nosičů patří k nejpohodlnějším na použití. Pokud si nejste jisti výběrem, navštivte kvalitního prodejce autodoplňků. 


Cyklistika je tak populární, že je dnes nedostatek skladových nových kol. Co je potřeba za příslušenství na kolo najdete v magazínu cyklistika24.cz.