Ať už vás trápí občasné žaludeční potíže po konzumaci příliš tučného jídla nebo se dlouhodobý stres neblaze podepsal právě na vaší střevní mikroflóře, od všech těchto potíží vám mohou ulevit vhodně zvolené bylinky. Některé dokonce fungují i proti nevolnosti spojené s kocovinou. Které to jsou a jak je nejlépe použít se dozvíte v následujícím textu.

Jak účinně předcházet žaludečním potížím

Střevní a žaludeční potíže samozřejmě nejčastěji vznikají z důvodu nevhodné stravy. Příčina přitom netkví pouze v daných potravinách, ale také ve způsobu, jakým je konzumujeme. Abyste zbytečně nezatěžovali svoji trávicí soustavu, jezte v klidu, pokud možno v sedě a vymezte si na jídlo určitý čas, abyste na něj měli klid.

Další velmi častou příčinou žaludečních obtíží je stres. Často se střevní potíže objevují také v souvislosti s cestováním. S cestovní horečku pomůže například heřmánkový nebo mátový čaj. Trávení bývá první oblastí, ve které se nadměrný stres projeví. Snažte se ho tedy co nejvíce omezit například pravidelným pohybem nebo meditací.

Nejlepší bylinky na žaludek

Nejoblíbenější bylinkou na žaludek je heřmánek pravý. Tento všelék pomůže od nadýmání i průjmu, zažene žaludeční křeče, a navíc působí i proti nachlazení a chřipkovým stavům.

Zklidňující efekt poskytne také máta peprná. Ta dokáže zastavit opakované zvracení a zlepšit chuť jídlu. Ulevuje také od nevolnosti, a to i od té, která vznikla z důvodu přílišné konzumace alkoholu. Tiší rovněž bolesti spojené se žlučníkovými kameny.

Další bylinkou vhodnou pro použití na trávicí potíže je meduňka lékařská. Ta kromě úlevy od žaludečních bolestí přináší i uvolnění psychického napětí.

Nebojte se vyzkoušet ani sporýš lékařský, který navíc poskytuje protizánětlivé účinky. Nebo například pelyněk černobýl, jenž zahání nechutenství.

Čaj na zklidnění žaludku recept

Trápí-li vás intenzivní žaludeční potíže, můžete vyzkoušet čaj připravený z následující léčivé směsi bylinek.

·       5 dílů natě pelyňku

·       4 díly natě benediktu

·       4 díly natě zeměžluči

·       4 díly natě máty

·       3 díly květu heřmánku

·       3 díly semena ostropestřce

·       3 díly plodu jalovce

Čaj připravíte ze dvou polévkových lžic této směsi, které zalijete 500 ml vroucí vody. Nechte dvacet minut louhovat, a poté sceďte. Můžete popíjet v malých dávkách po celý den.