Jakékoli problémy během těhotenství vyžadují zvýšený lékařský dohled a úpravu životního stylu. Některé potíže jsou závažnější, jiné lze zvládnout, pokud dodržujete doporučení lékaře. Pokud je vám diagnostikována těhotenská cukrovka, přirozeně to přináší řadu otázek. V první řadě vás určitě bude zajímat, jestli diabetes může ohrozit vaše miminko.
Těhotenská cukrovka souvisí s hladinou cukru v krvi. Kdy se objevuje? Jak se projevuje a jak jej lze léčit? Spadáte i vy do rizikové skupiny? Řekněme si o těhotenské cukrovce něco víc.
Co je těhotenská cukrovka?
Možná jste se setkali také s výrazem gestační diabetes. Gestační diabetes se může vyvinout během těhotenství, postihuje převážně ženy, které do té doby cukrovkou netrpěly. Diagnostikuje se většinou ve druhé polovině těhotenství mezi 24. a 28. týdnem. Úzce souvisí s vysokou hladinou cukru v krvi, která může ovlivnit vaše těhotenství a zdraví vašeho dítěte.
Existují dvě třídy těhotenské cukrovky. Těhulky, které spadají do třídy A1, ji dokážou zvládnout úpravou stravy a cvičením. Ty, které se řadí již do třídy A2, musí užívat inzulín nebo jiné léky.
Dobrá zpráva je, že těhotenská cukrovka po porodu zmizí. Může však ovlivnit zdraví vašeho dítěte a zvyšuje riziko, že později v životě dostanete cukrovku 2. typu. Vysoká hladina cukru v krvi může souviset také s vysokým krevním tlakem. Nepodceňujte vysoký krevní tlak v těhotenství, ani další problémy, které mohou nastat v důsledku těhotenské cukrovky, jako například:
- abnormální hladina cukru v krvi dítěte;
- dítě by mohlo příliš narůst, čímž by se zvýšilo riziko císařského řezu;
- komplikace při porodu.
Rizikové faktory vzniku těhotenské cukrovky
Přestože se gestační diabetes může objevit u každé ženy v očekávání, existuje několik rizikových faktorů, které se spojují s těhotenskou cukrovku.
Těhotenskou cukrovkou trpí zejména ženy s nadváhou. Velký předpoklad s sebou přináší i rodinná anamnéza. Pokud ve vaší rodině někdo trpí cukrovkou, měli byste se během těhotenství důkladněji sledovat a jakékoli podezření zkonzultovat s vaším gynekologem.
Rozhodující je také věk. U žen starších 25 let je vyšší riziko vzniku gestačního diabetu než u mladších maminek. Na druhé straně, menší riziko těhotenské cukrovky je u Evropanek, což je pro nás dobrá zpráva, co řeknete?
Větší riziko gestačního diabetu je i tehdy, pokud u vás byla zjištěna narušená glukózová tolerance, tedy prediabetes. V překladu: v krvi máte vyšší hladinu cukru, ale ne až tak vysokou, aby to přerostlo do cukrovky.
Na závěr
I když se těhotenská cukrovka dá zvládat úpravou stravy a pravidelnou fyzickou aktivitou, je to problém, nad kterým se opravdu nevyplatí mávnout rukou. Gestační diabetes možná nebolí, ale může mít negativní účinky na miminko.
Máte-li některý ze zmíněných příznaků, nastavte se na nízkosacharidovou dietu s vyšším obsahem bílkovin. Přidejte do stravy listovou zeleninu. Vyhýbejte se sladkým nápojům. Nahraďte je čistou vodou, které byste měli vypít min. 3 litry denně.
Za všech okolností platí, že v případě obav je nezbytné kontaktovat lékaře. Během těhotenství však každá maminka projde dvěma testy na cukrovku. Poprvé je to odběr krve do 14. týdne. Podruhé podstoupíte tvz. glukozotoleranční test ve 24. až 28. týdnu, kdy vypijete roztok ze 300 ml vody, ve které se rozpustí 75 g glukózy.
Pokud se těhotenská cukrovka potvrdí, lékař vám předepíše léky s účinnou látkou metformin nebo inzulín. Opět následuje úprava jídelníčku a zařazení cvičení do životního stylu. Včas podchycený a léčený gestační diabetes není hrozbou pro miminko, avšak nic není třeba nechat náhodě.