Fotovoltaika je stále oblíbenější způsob získávání energie z obnovitelných zdrojů. Ušla za posledních několik desetiletí dlouhou cestu a dnes je považována za jedno z nejslibnějších řešení pro naši energetiku. Co stojí za růstem zájmu o fotovoltaiku v ČR?
Masivní nárůst instalací FVE v posledních letech
Fotovoltaika, technologie, která přeměňuje sluneční světlo na elektřinu, se stala jedním ze základů přeměny energie. V globálním kontextu je přechod na obnovitelné zdroje energie nezbytný pro splnění klimatických cílů dohodnutých v rámci Pařížské dohody a dalších mezinárodních iniciativ. S rostoucí poptávkou po čisté energii se fotovoltaika stává jedním z nejlevnějších a nejdostupnějších řešení na světě, které umožňuje výrobu elektřiny s minimálním dopadem na životní prostředí. Stejně tak se zvyšuje zájem o fotovoltaiku v ČR.
Co ovlivňuje rostoucí poptávku?
Faktorů, které ovlivňují rostoucí poptávku je hned několik:
Rostoucí ceny energií – stále vyšší náklady na vstupy potřebné k výrobě elektřiny vedou k vyššímu zájmu o FVE. Doba návratnosti investice se díky modernějším technologiím zkrátila z původních 8–10 let na 4–6 let, což činí solární energii atraktivnější volbou pro domácnosti i firmy.
Dotace a státní podpora – Stát pravidelně vypisuje dotační programy jako Nová zelená úsporám, které jsou finanční podporou pro instalaci solárních panelů. Každý rok se zvyšuje množství podaných žádostí.
Ekologické a environmentální faktory – Zvýšené povědomí o změně klimatu a tlak na snižování emisí CO₂, stejně tak stále dražší emisní povolenky, motivují jednotlivce i organizace k přechodu na obnovitelné zdroje energie. Fotovoltaika představuje čistý a udržitelný způsob výroby elektřiny.
Legislativa a regulace – Podmínky pro připojení k síti, daňové výhody a změny v legislativě (např. podpora komunitní energetiky nebo odstranění zbytečné byrokracie) mohou usnadnit nebo naopak zpomalit rozvoj fotovoltaiky.
Trend energetické soběstačnosti – Lidé i firmy chtějí být stále více nezávislí na dodavatelích energií. Solární systémy doplněné o baterie jim umožní pokrýt velkou část spotřeby elektřiny.
Statistiky a data
Podle prezentovaných dat ze strany Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) v roce 2024 bylo v České republice nainstalováno okolo 44 500 nových fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 967 Mwp. Je to meziročně o 38106 méně než v rekordním roce 2023, ale je to proto, že ve výkonu převažují velké podnikatelské projekty. Celkový instalovaný výkon ve fotovoltaice dosahuje 4,43 GW.
Kdo dnes nejčastěji pořizuje FVE a proč?
V České republice přibývá FVE s bateriovým úložištěm. Důvodem jsou očekávané nové dotační programy a rozvoj distribučních sítí. Další motivací jsou stále rostoucí ceny elektrické energie, které nutí firmy investovat do nových řešení. Investice tak provádějí stále více malé a střední podniky, zemědělská družstva i průmyslové firmy či obchodní a výrobní společnosti a developeři. Investice do fotovoltaických elektráren se v roce 2025 stávají pro firmy a podnikatele výhodným způsobem, jak snížit náklady na energie a zvýšit energetickou soběstačnost.
Jak bude zájem vypadat za 5–10 let?
V průběhu 5-10 let dojde ke zvýšení zájmu díky modernějším technologiím a dalším dotačním programům. Je docela možné, že bude většina novostaveb již standardě vybavena FVE.
Závěrem
Je zcela evidentní, že se zájem o fotovoltaiku jen tak nezastaví. Vlastní elektřina sníží závislost na distributorech elektřiny, postupný konec uhlí, omezení plynu a spalovacích zdrojů zvýší význam obnovitelných zdrojů. Díky klesajícím cenám technologií budou FVE stále dostupnější.