Změna barvy 

Jak tedy přesně chameleoni mění barvy? Vnější vrstva jejich kůže je průhledná. Pod tím jsou vrstvy speciálních buněk naplněných pigmentem – látkou, která dává rostlinám a zvířatům (včetně vás) barvu. 

Aby se zobrazila nová barva, mozek pošle zprávu těmto buňkám, aby se zvětšily nebo zmenšily. Během toho se uvolňují pigmenty z různých buněk, které se vzájemně mísí a vytvářejí nové tóny pleti. Například červený a modrý pigment se mohou smíchat, aby chameleon vypadal fialově.

Oči 

Existuje více než 150 druhů chameleonů, od velikosti vašeho náhledu až po velikost domácí kočky. Některé druhy chameleonů (jako chameleon tygrovaný) jsou ohrožené, ale jiné (jako chameleon trpasličí Drakensberg) nikoli. Bez ohledu na jejich rozdíly, všichni chameleoni mají pár očí. 

Jejich vykukovači se mohou pohybovat dvěma různými směry najednou, což dává ještěrkám panoramatický výhled na jejich okolí. Tento do očí bijící plaz opravdu ví, jak zvýšit cool faktor.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o oceánech a mořích nebo o legendě renesančního umění z Florencie Leonardo da Vinci.