U elektronických elektroměrů byly mechanické a indukční prvky nahrazeny mikroprocesorem a LCD displeji, přičemž měření proudu je založeno na měřicích transformátorech. Pozornost si zaslouží široké možnosti v oblasti přenosu dat.

V čem jsou výhodné?

Důležitou vlastností digitálních měřičů s displejem je vysoká přesnost měření a také spolehlivost a stabilita práce. V závislosti na modelu jsou zařízení tohoto typu určena pro jednofázové a třífázové instalace. Některé modely umí měřit další veličiny, jako jsou okamžité hodnoty proudu a napětí.
Je třeba zdůraznit, že extenzivní elektroměry jsou nepostradatelným prvkem elektroinstalace sdílených zařízení jako jsou kanceláře, továrny, obchody, bytové domy apod. Speciální elektroměry jsou určeny pro práci s fotovoltaickými instalacemi. Tento typ modelů obsahuje pulzní výstupy, které se používají v systémech dálkového odečtu elektřiny a fakturace. Elektroměrový rozvaděč je nainstalován stejně jako u starších modelů elektroměrů.

Jak moderní elektroměry fungují?

Na trhu dostupné třífázové měřiče umožňují měření činné a jalové energie v přímých, polonepřímých nebo nepřímých systémech s jednosměrným nebo obousměrným tokem energie. Deset nejvyšších hodnot zprůměrovaných činných výkonů je měřeno a zaznamenáváno pro směr nasávání a vypouštění. Navíc je měřen a registrován přebytek činného výkonu, stanovený z deseti maximálních výkonů pro daný směr odběru. Počítadlo automaticky signalizuje nesprávný směr odstřeďování fáze.

Typické zařízení měří a zaznamenává elektřinu ve čtyřech časových pásmech. Ruční uzavření zúčtovacího období lze provést pomocí obslužného programu a optické hlavice nebo pomocí mechanického tlačítka určeného k plombování. Výsledky měření za posledních několik desítek dní lze uložit do paměti měřiče. Informace na obrazovce lze procházet pomocí tlačítka, které je k dispozici na předním panelu měřiče. Zařízení měří a prezentuje napětí, proud, činný výkon a frekvenci. O událostech jako je otevření krytu svorkovnice elektroměru nebo aktivace magnetického pole je uživatel informován příslušnou signalizací. Zaznamená se ztráta zkušebního napětí. Paměť měřiče navíc ukládá informace o událostech souvisejících s parametrizací zařízení.