Japonské bydlení je čisté, minimalistické, plně funkční a nezatěžuje zbytečnými detaily. Zachovává si nadhled, dokáže spatřit krásu v nedokonalosti a pomíjivosti spjaté s přirozeným cyklem života, dokáže se oprostit od přemrštěných materiálních nároků.

Typickým rysem japonského stylu bydlení je decentnost, jednoduchost, jež je na straně druhá oživena kontrasty světlých a tmavých barev. Nicméně přílišnou barevnost v takto zařízeném in teriéru neuvidíte. K nejoblíbenějším barvám patří bílá, žlutá, světle hnědá, béžová – tyto barvy pak kontrastují s červenou, černou nebo zlatou. Japonské interiéry jsou menší ve srovnání s evropskými, proto v nich nenajdete masívní kusy nábytku a přehršel doplňků. Použity jsou především přírodní materiály.

Bambus + dřevo

Japonci milují přírodu a k ní se váže bezpochyby i dřevo, které patří k základnímu matriálu se kterého vyrábějí nábytek i dekorativní předměty. Dalším oblíbeným materiálem hned vedle dřeva je bambus, jelikož je to odolný a dostupný materiál. Toužíte-li po minimalisticky vybavené domácnosti v japonském duchu, pak se nebojte dřevo a bambus promítnout i do vybavení koupelny, i kdyby jen v podobě živého bambusu v květináči.

Čisté linie

Čisté linie, prosté a neopracované materiály, přírodní doplňky a co nejvíce volného prostoru. Japonský styl nebude asi pro každého, protože u nás jsme zvyklí na mnohdy přehršel zbytečností, a tak může na nás takový interiér působit divně, prázdně. Nicméně jde o velmi promyšlený interiér a v podstatě mu nic nechybí. Místnost během dne využívaná jako obytná, pracovní či reprezentativní se na noc promění v ložnici díky lehkému, skladnému a přenosnému nábytku.

Futon a tatami

Co je to tatami? Jde o rohože, které mají univerzální rozměr, tudíž lze po nich chodit, sedět na nich, ale spát. Na tatami položíte večer svůj futon (japonská spací matrace), která je tvrdá, tenká a skladná. Výhodou futonu je také maximální přizpůsobivost lidskému tělu, vytvarují se podle potřeby.

Souhra barev a kakemono

Už jsme si uvedli, že s dekoracemi se v takovém interiéru šetří. Japonci se spíš zaměřují na symboly štěstí a vše, co připomíná přírodu, kterou tolik zbožňují. Takovou jejich typickou dekorací je považováno například kakemono (zavěšený svitek obsahující text nebo malbu) –na jejíž světlém podkladu jsou šedočerné tušové znaky, které dodávají nepohyblivému prostoru život.

Posted by Gabrielle