Zimní období se každoročně pojí se zvýšeným výskytem nemocí, jako je kašel, rýma a chřipka. V posledních dvou letech se k této obvyklé sestavě přidal koronavirus, onemocnění, které tu podle odhadů odborníků s námi možná zůstane a zařadí se tak mezi každoroční sezónní strašáky. Jak všem těmto nemocem předcházet? Pomůže jedině odolný imunitní systém. Poradíme vám, jak na něj.

Otužováním ku zdraví

Chytnete během podzimních měsíců každou rýmu, která letí okolo? Pokud netrpíte žádným závažným onemocněním, pravděpodobně se jedná o oslabenou imunitu. Dobrou zprávou je, že se nemusí jednat o trvalý stav, její posílení však bude vyžadovat úsilí.

Prvním krokem je otužování. Přetápění a malá odolnost vůči chladu vaše tělo oslabují a dělají z něj živnou půdu pro respirační onemocnění všeho druhu. Nejprve snižte teplotu ve všech místnostech. Tam, kde spíte, stačí 17 až 8 stupňů, ostatní místnosti nevytápějte na víc než 20 stupňů. Prokážete tak službu své imunitě i peněžence.

Druhým krokem je návštěva sauny, pro otužilce pak koupele v ledové vodě nebo alespoň studené sprchy. Jestli se vám nechce chodit k nejbližší řece a sauna se ve vašem okolí nevyskytuje, můžete si ji pořídit domů. Domácí sauny jsou skvělým způsobem, jak relaxovat a zároveň dělat něco pro své zdraví a imunitu.

Zdraví začíná jídlem

Už jste to slyšeli a četli tisíckrát, stejně ale musíme znovu zopakovat: zdravá strava je polovinou úspěchu. Přírodní vitaminy totiž nikdy plně nenahradí ovoce a zeleninu. Nemusí se nutně jednat o exotické ovoce, avokádo a papriky ze skleníků dovážené z druhé strany světa. I v našich podmínkách máme během podzimu a zimy možnost uskladnit si lokální ovoce a zeleninu nebo alespoň nakupovat u českých pěstitelů. Jablka, zelí, brambory, cibule, česnek a řepa byly základem zimního jídelníčku našich předků, stejně jako kvašené produkty, které pomáhají udržovat zdraví střevní mikroflóry. A zdravá střeva znamenají zdravé tělo.

Chcete-li kromě běžné zdravé stravy přidat něco navíc, můžete vyzkoušet čaj ze sušených šípků nebo sirup z rakytníku. Oboje obsahuje vysoké množství vitamínu C, který je v boji s respiračními onemocněními klíčový. Dalším důležitým vitamínem je vitamín D. Ten významným způsobem posiluje imunitu, v zimě ho však jen těžko získáme ze slunce nebo potravy v dostatečném množství, na potřebě jeho suplementace formou doplňků stravy se proto shoduje většina odborníků.

A nezapomínejte, že kromě zdravého těla je potřeba i psychická pohoda. Ne nadarmo se říká, že veselá mysl, půl zdraví.