Kdo by nechtěl mít vlastní domácí vajíčka? Obraz kdákajících pobíhajících slepic a čerstvých chutných vajec s tmavě žlutým žloutkem ukazuje vynikající venkovskou idylku. Ale i lidé ve městě si mohou dopřát luxus vlastních nosnic, stačí jen najít vhodné místo, kam umístit kurník a kde by slípky mohly mít místo na výběh, a pak už můžete vesele sbírat snůšku. 

Jaké požadavky má splňovat kurník?

Při zakládání kurníku se častokrát opakují ty samé chyby. Důležité je si hlavně uvědomit, že kurník neslouží jen jako pouhá noclehárna. Zejména přes zimu se kurník pro slepice stává místem jejich celodenního pobytu, dbejte proto, aby v kurníku nebyl průvan a vlhko. Zateplení není potřeba, ale pokud chcete, aby se vaše slepičky měly dobře, určitě není na škodu. Velikost kurníku se odvíjí od počtu slepic, pro které bude představovat domov.

A to tak, že na sedm slepic by měl připadat 1 m2 podlahové plochy. Dále je potřeba v kurníku zajistit dostatek světla pomocí velkého okna a větrání díky regulovatelnému větracímu okénku. Vevnitř nesmí chybět hřady, snášedla, do kterých vám slepičky budou snášet vajíčka a také trusný stůl, neboli trusník. Dejte si pozor, aby hřady měly správné rozměry – je nutné, aby jejich lať měla šířku minimálně 5,5 cm, a na jednu slepici by mělo připadnout alespoň 15 cm hřadu. Dále využijete snášková hnízda, žebříčky k hřadům i snáškovým hnízdům, popeliště jako prevenci před cizopasníky a podestýlku ze sena, slámy nebo hoblin. Trusníkem by měla být dobře čistitelná, nejlépe vyndavací deska, skvělým tipem je její povrch pokrýt např. starým linoleem, ze kterého vám půjde snadno seškrábnout slepičí trus. Pomůže vám to tak udržovat vaše slepice v čistotě. U oken a dvířek také myslete na zabezpečení proti liškám a kunám, aby vaše slepičky byly i přes noc v bezpečí. Pořiďte na okna mřížky a dvířka opatřete zašupovací zábranou, či pletivem, jehož oka by měla být menší, než je velikost kuny.

Kohoutek nebo slepička?

Navzdory pověrám, kohouta si do kurníku pořizovat nemusíte. I když si mnoho lidí kurník bez kohouta nedokáže představit, není pro chov slepic na vajíčka potřeba. Nosnice snáší vejce i bez oplození a v jejich chuti se to nijak neodrazí. Pokud byste rádi chovali slepice hlavně kvůli snůšce, nevyplatí se vám si pořizovat kohouta, aby rozšiřoval chov.

Takto vzniklé potomstvo totiž bude velmi různorodé a bude mít podstatně nižší snůšku než rodiče. Někteří také tvrdí, že kohout dokáže hejno v případě potřeby ochránit. Bohužel to však platí jen do určité míry. Proto, pokud neprahnete po ranním budíčku kohoutím kokrháním, doporučuje se si kohouta spíše nepořizovat. Pro soukromý malochov slepic na snůšku vajec vám tak bude stačit si zakoupit 5 a více kuřic, přičemž přesné číslo se odvíjí od vaší průměrné spotřeby vajec.

Abyste se mohli pustit sami do chovu slepiček a získat tak levná , ale zato nejlepší domácí vajíčka, musíte si nejprve obstarat mladé slepičky, tzv. kuřice. V dnešní době už se nemusíte bát, že budete muset strávit polovinu soboty ve frontě na tržišti, abyste si pak novými kamarádkami nechali znečistit celé vozidlo. Nejpohodlnější a nejlepší cestou jak nové kuřice pořídit je vybrat si spolehlivého dodavatele, který Vám slepičky doveze až do domu, nechá Vás vybrat si z více druhů slepic a také Vám nabídne bezplatné poradenství do chovu. Prověřeného dodavatele najdete například na webu www.kurice.cz.