Ať už se chystáte koupit nové auto, nebo ne, určitě jste si všimli problémů, se kterými se automobilový průmysl potýká. Jak vypadá výroba v druhé polovině letošního roku a co způsobuje problémy ve výrobě? 

více v článku...

Nedostatek čipů jako problém číslo jedna

Pokud jde o problémy ve výrobním odvětví, často se zmiňuje nedostatek dostatečně kvalifikované pracovní síly. V kontextu současných světových událostí je však tento problém až na posledních příčkách toho, co výrobce v současnosti trápí. Najít dostatek zaměstnanců a zajistit pro ně všechny potřebné požadavky, jako je BOZP nebo jiná potřebná školení, není v současnosti žádný problém. 

Současný problém spočívá především v nedostatku čipů, a proto se mnoho vozidel stále jednoduše nedokončuje. Podle optimistických prognóz měla být krize s čipy vyřešena ve druhé polovině letošního roku, ale nestalo se tak a Volkswagen Group a Stellantis v uplynulém období rovněž omezovaly výrobu. 

Vysoké náklady na energie jako problém číslo dvě

Aby toho nebylo málo, vrásky na čele výrobcům dělají i extrémně rostoucí náklady na energie. Jen si představte, kolik elektřiny, vody, tepla a dalších vstupů je potřeba k udržení výroby vozidel. Tyto náklady se pochopitelně promítají i do konečné ceny nových vozů. Pokud vás láká koupě nového Range Roveru, budete si muset nejen počkat, ale také zaplatit vyšší cenu než v předchozích letech. 

Problémy nemají jen některé značky, ale téměř všechny, které nabízejí svá vozidla na evropském trhu. Kdy se situace zlepší, zatím není známo, a pokud plánujete koupi auta, raději s ní příliš neotálejte. 

Foto: elements.envato.com