Běh je vynikající aktivitou, která je vhodná téměř pro každého. Zastavit vás při běhání navíc nemusejí ani rozmary počasí. Běhat se totiž dá i doma. Jak vybrat běžecký pás do bytu?

Běžecký pás do každé domácnosti

Běžecký pás je skvělým nástrojem pro udržení kondice. Používat ho může doslova celá rodina. Zohlednit byste při výběru konkrétního výrobku měli to, kdo a za jakým účelem bude tuto fitness pomůcku používat.

Motorový nebo bezmotorový pás

V první fázi je potřeba se zamyslet nad tím, zda vaše volba padne na bezmotorové běžecké pásy, případně zvolíte klasickou motorovou verzi.

Bezmotorové pásy jsou vybaveny magnetickou brzdou. Proto se jim někdy říká i magnetické. Využívají princip setrvačnosti a jsou určeny nenáročným sportovcům, především se hodí pro kondiční chůzi.

Nenabízejí tolik funkcí a celkově jsou náročnější na fyzickou kondici, neboť je běžec musí rozhýbat vlastní silou. Jejich výhodou je ale to, že jsou levnější a obvykle také méně rozměrné než jejich motoroví „bratříčkové“. Pokud vás zajímají levné běžecké pásy do bytu, může právě tento segment být pro vás zajímavý.

Pro klasický běh jsou ale více vhodné klasické běžecké pásy vybavené motorem. U něj je stěžejní hlavně výkon, který se běžně pohybuje od 1 do 6 koňských sil. Silnější motor má význam z hlediska vyšší tělesné hmotnosti běžce. Souvisí ale i s intenzitou tréninku, pro rekreační běh je potřeba volit 2 až 3 HP, pro pravidelné tréninky už nejlépe 4 až 5 HP.

Rozměry pásu

Rozměr běžecké plochy by měl být opět volen s ohledem na konstituci běžce. U běžeckých pásů na doma je samozřejmě často důležitý celkový rozměr, který s běžeckou plochou souvisí. Nikdy ale nepořizujte běžecký pás, který neodpovídá vašim tělesným parametrům. Například průměrně vysoký jedinec s výškou 180 cm potřebuje nejméně 130 cm.

Neméně zásadní je i šířka. Tu bychom opět nikdy neměli poddimenzovat, neboť hrozí pády a zranění. Provedení s celkovou šířkou plochy do 35 cm jsou vhodné pouze pro chůzi. Šířka 45 cm vyhoví i nárokům kondičního běžce, zatímco u více než 45 cm můžete počítat s dostatečnou univerzálností.

Nosnost

Velice důležitým faktorem kvalitního běžeckého pásu je i nosnost. Většina modelů pro běžné domácí využití nabídne nosnost v rozmezí 100 až 150 kg. Tu je zapotřebí vybrat vždy s dostatečnou rezervou, to znamená 20–30 %.

Kvalita odpružení

Z hlediska komfortu cvičení je zásadní i kvalita odpružení. U nejlevnějších modelů se používají pouze gumové vložky. V pásech vyšších tříd jsou umístěny gumové bloky, které tlumí celý rám. Špičkové modely pak nabízejí komplexní odpružení. Modely levných i dražších pásů na běhání Lifefit si můžete projít přímo na stránkách výrobce – Lifefit.eu.

Běžecký pás do paneláku

S čím musíte počítat je skutečnost, že pohyb na běžeckém pásu kvůli rázům vždy generuje určitý hluk. Dá se tento aspekt úspěšně vyřešit ke spokojenosti vás i vašich sousedů? Existují běžecké pásy do paneláku?

V zásadě lze tak doporučit především nákup zařízení s dostatečně kvalitním odpružením. Vypodložit můžete pás i silnější pryžovou podložkou, která umí otřesy utlumit.