Správnou autobaterii můžete vybrat dvěma způsoby. Podle příručky k vašemu automobilu nebo jednoduše podle parametrů vaší stávající autobaterie. A jak vlastně zjistíte parametry z vaší původní baterie?

S příručkou máte vyhráno

Pokud máte k dispozici příručku k vašemu vozidlu, jednoduše ji prohlédněte a parametry autobaterie, popřípadě motobaterie z ní vyčtěte. Pokud pořídíte startovací baterie pro automobily s lepšími parametry, než udává výrobce – kapacita, vyšší startovací proud, je to také v pořádku. A v zimě budete mít ještě výhodu na víc. V tomto období totiž baterie pro auta trpí, ta s vyššími parametry ale dokáže získat rezervu jak v kapacitě, tak i na startovacím proudu. 

Co, když příručku nemáme?

Pokud příručku po ruce nemáte, budete muset parametry z baterie vyčíst sami. Samozřejmě, že jako první by vás měly zajímat rozměry. Baterie má v autě svůj vyhraněný prostor a do toho se musí vejít. Změřte proto pečlivě jak starou baterii, tak i prostor pro její umístnění. Kapacita baterie udává, kolik proudu – ampér je baterie schopná dodávat za jednotku času. Platí, že čím větší kapacita, tím je déle baterie schopná palubní elektroniku napájet. Zjistit musíte také startovací proud. Ten udává, kolik ampér je schopná baterie dodat krátkodobě při startování vozidla. 

Správné póly

Naposledy zjistěte, kde je umístnění kladného pólu baterie. Většina aut má kladný pól umístněný vpravo. Existují ale také vozy, které mají umístnění kladného pólu vlevo. Jedná se především o vozy asijské produkce. Přívodní kabely k baterii mívají délku přesně vyměřenou. Pólování tak není ani možná zaměnit, protože kabely by k pólům nedosáhly. Na autobateriích by se rozhodně nemělo šetřit, určitě není příjemné ráno přijít k autu a nenastartovat. Do svých automobilů tak vybírejte baterie od osvědčených značek, jako je například baterie Bosch nebo baterie Varta.

Správná baterie je pro vaše auto zkrátka nezbytná. Novou tak hledejte vždy pečlivě a správně.