Home Finance Asociace podnikatelek a manažerek se obává o osud ženského podnikání v Česku, ztráty zatím odhaduje na 500 milionů Kč

Asociace podnikatelek a manažerek se obává o osud ženského podnikání v Česku, ztráty zatím odhaduje na 500 milionů Kč

by Press Media
0 comments

Prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) Kateřina Haring se obává o osud ženského podnikání v Česku. Krize způsobená šířením nákazy infekční choroby COVID-19 v České republice a následnými preventivními opatřeními totiž způsobila ztrátu v podnikání členek ČMAPM ve výši minimálně půl miliardy korun. „Potřebujeme, aby stát zasáhl ve prospěch firem i OSVČ rychle, cíleně a efektivně, “ uvedla Haring.

Zmrazení nebo omezení podnikatelských aktivit členek ČMAPM má podle prezidentky Haring dopad na zhruba 10.000 pracovních míst. „Firmy jsou nervózní, a pokud vláda nebude jednat rychle a podnikatelky a podnikatelé nedostanou slibovanou pomoc, budou muset propouštět ve velkém,“ obává se. 

Podle prezidentky asociace může v současné bezprecedentní situaci hodně utrpět právě ženské podnikání, které se v posledních letech v Česku rapidně rozvíjelo. Od roku 2011 totiž vzrostl počet žen v byznysu v ČR vůči mužům desetinásobně, což se nyní může velmi rychle změnit.

Haring uvedla, že zhruba třetina členek asociace a zároveň zaměstnavatelek z celkem 160 musela na základě nařízení vlády úplně uzavřít své firmy a provozy a pětina je nucena zvažovat snížení mezd svým zaměstnancům. 

„Ty podnikatelky, které si u Českomoravské záruční a rozvojové banky požádaly o pomoc na základě programu COVIVD-19, zatím nic nedostaly nebo byly jejich žádosti odloženy,“ doplňuje Haring. 

 „Rezervy nejsou nevyčerpatelné a 50 procent firem z asociace předpokládá, že výpadek v zakázkách do konce roku nedoženou. Pomoci by mohly odklady splátek úvěrů, bezúročné půjčky, kurzarbeit, ale zde narážíme na informační zmatek a nejasné podmínky,“ doplnila viceprezidentka asociace Renáta Valerie Nešporek.        

O ČMAPM                  

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek byla založena v roce 1995. Sdružuje ženy, které pomáhají ostatním podnikatelkám a manažerkám uplatnit se v profesním životě a naučit se jej skloubit nejen s rodinným životem, ale i se svým osobním rozvojem. Další informace o asociaci, jejíž členky jsou majitelky a manažerky většinou v menších či středních podnicích, lze nalézt na webových stránkách https://www.cmapm.cz/

Další články autora

Zpravy Aktualne - gif logo

Zpravodajský magazín Zprávy Aktuálně.cz se nesmazatelně zapsal do historie české žurnalistiky jako z prvních ryze online deníků v zemi. Od svého založení v roce 2012 se stal důležitým zdrojem informací pro moderní čtenáře, kteří hledají kvalitní a důvěryhodné zpravodajství.

© PressMedia.net, Praha 4, Publikujeme PR články. Inzerci na webu zajišťuje PlacLa.